Norwegia,  Podróże bliskie,  Vestland

Kolejka górska najnowsza atrakcja turystyczna w Norwegii…

Najnowsza atrakcja turystyczna w Norwegii  właśnie 20.05 obchodziła swoją pierwszą rocznicę. W Loen w 2017 roku ukończono budowę najbardziej stromej i spektakularnej kolejki linowej na świecie. Z poziomu fiordu można wjechać na wysokość 1011 metrów na górę Hoven i podziwiać obłędnie piękny widok na fiord Nordfjord i okolicę. Cała podróż kolejką na szczyt trwa tylko 5 minut. I właśnie na szczycie z okazji pierwszej rocznicy w długi majowy weekend odbyły się liczne imprezy dla turystów.

Skylift Loen jest najbardziej stroma kolejką świata i ludzie o słabych nerwach powinni wiedzieć o tym chcąc wjechać na górę. Loen to dość turystyczna miejscowość dzięki pięknym miejscom dookoła. Główną atrakcją jest fiord Nordfjord który kończy się miejscowości Olden, a tam cumują największe statki turystyczne. Miejsce jest świetnie przygotowane pod turystów. W głównym budynku znajduje się kasa, sklep z pamiątkami oraz bezpieczne dojście do kolejki, na zewnątrz natomiast duży parking dla turystów oraz autobusów dla większych grup. Co jest fajne że można na górę wjechać ze swoim pupilem.

Góry Hoven maja kilka szlaków na które można wejść pieszo. Jeden z nich to Gjørrunden mieści się na wysokości 1120 metrów i jest to łatwe wejście po kamiennych schodach. Widoki z góry są nieziemskie, od zachodu można podziwiać fiord, a od południa  lodowiec  Jostedalsbreen. Kolejny to Skredfjellet – 2 km w jedną stronę, to juz bardziej wymagający szlak i z równie pięknymi widokami na fiord.

Przy kolejce jest również Via Ferrata Loen to nowo wybudowany szlak wspinaczkowy tuż za hotelem Alexandra. Ściana wspinaczkowa  zabierze chętnych na szczyt Hoven, a trudy wspinaczki wynagradzają  fenomenalne widoki na Lodalen, Oldedalen, aż do Loen, Skåla oraz lodowiec  Jostedalsbreen. Dodatkowo można przejść przez Gjølmunnebrua, czyli najdłuższym wiszącym mostem w Europie. Most wisi 750 metrów nad poziomem morza, ma 120 metrów długości i dostarcza mnóstwo emocji idąc nim.

Na szczycie góry wybudowano piękny pawilon ze szklanymi ścianami przez  które możemy podziwiać cudowny widok na fiord i okolicę. Wewnątrz budynku jest restauracja z bogatym menu, gorącymi i zimnymi napojami.  Na zewnątrz budynku jest przestronny plac, który pomieści dużą ilość turystów.

Majówka w takim miejscu, w taką pogodę i z najbliższymi to chwile bezcenne. Uwielbiam ten czas…

W oddali widać wioskę Loen o której pisałam już w wcześniejszym poście tutaj.

Loen  to wieś w zachodniej Norwegii w okręgu Sogn og Fiordane, w gminie Stryn. Leży ma wschodnim krańcu fjordu Nordfjord przy ujściu rzeki Loelva, 6 km na północ od Olden gdzie znajduje sie jeden z języków lodowca Josetedalsbren, 11 km na południowy wschód od miejscowości Stryn, 4 km na północny zachód od jeziora Lovanten .

W roku 1884 w Loen został wybudowany Hotel Alexandra, który istnieje do dziś.

 

 

PRAKTYCZNE RADY…

  •  otwarte każdego dnia w dniach od 01.06-31.08 od  10.00-22.00 ( ostatni zjazd godzina 23.00)
  • od 01.09 – 15.10 od niedzieli do czwartku od 09.00-19.00 natomiast piątki i soboty 09.22.00

CENY…

  • wjazd i zjazd osoba dorosła 505 koron dziecko  0d 6 -15 roku 260  koron
  • wjazd w jedna stronę           370 koron                                            180 koron
  • dzienny karnet                      670 koron                                            340 koron
  • rodzinne bilety 2 dorosłych i dwoje dzieci      1290 koron
  • pies 75 koron w jedna stronę
  • wjazd w jedna stronę dla rodziny  930 koron
  • dla chętnych którzy chcą wracać rowerem cena w jedną stronę dla osoby dorosłej  150 koron a dla dziecka 75 koron

Z góry Hoven można zejść i drogą powrotna trwa około 5 godzin 

 

MAJ 2018…

Flaga Norwegii

KRAJ: NORWEGIA
KONTYNENT: EUROPA
WALUTA: KORONA NORWESKA
STOLICA: OSLO
REGION: SOGN OG FIORDANE
POPULACJA: 5.109.O56
POWIERZCHNIA: 385.1550 KM/ KW

 

 

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...