Norwegia,  Podróże bliskie,  Vestland

Nærøyfjorden-Gudvangen rejs fiordem

Nærøyfjorden jest jednym wielu fiordów w Norwegii  i odgałęzieniem najdłuższego fiordu  SognefjorduNærøyfjorden to prawdziwy cud natury leżący w samym centrum Norwegii uważany przez niektórych za najpięknieszy fiord. Jest również na liście ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA  UNESCO.

Trasa z Oslo do Gudvangen miejsca wypłynięcia to jakieś 4,5 godziny .Gydvangen to malutka miejscowość turystyczna, w której znajduje się własne malutki port między Gydvangen a Kaupanger.

Krajobraz po drodze mamy zróżnicowany. Raz zielono i ciało ponad 20 stopni, a miejscami jeszcze szaro i wszystko zaczyna budzić się do życia. Dzięki takim krajobrazom Norwegia jest niesamowita.

Jadąc do Gudvangen przejeżdżamy przez płaskowyż i góry zwane Hemsedalsfjellet oraz jedziemy górską autostradą Riksvei 52, bardzo popularną w tamtym regionie. Początek płaskowyżu jest jeszcze zielony, miejscami z wysokimi jeszcze drzewami drzewami, natomiast przez całą drogę 50 km mamy tylko mchy, trawy, wrzosy i jagody oraz borówki ale to jesienią a to lipca można jeszcze mieć takie widoki jak na zięciu poniżej. Śnieg w czerwcu, takie widoki to chyba tylko w Norwegii. Tu oczywiście temperatura spada i w tym dniu było akurat 8 stopni.

Na płaskowyżu przy drodze Riksvei 52 jest wiele domków całorocznych, do których Norwegowie przyjeżdżają na odpoczynek.

Dojeżdżamy do Gudwangen i tu wchodzimy na prom, który nas zawiezie do Kupanger. Turystów sporo i każdy cieszy oczy tymi pięknymi widokami.

Z Gudvangen małego portu można promem dostać się do Kuapanger i do Flåm. Do Kaupanger rejs trwa około 3 godzin i tu wjeżdżamy autem na prom ponieważ jedziemy dalej jeśli ktoś ma ochotę może wrócić tylko najpierw trzeba się dowiedzieć czy prom wraca jeszcze tego dnia. Jeśli chodzi o prom Gudvangen-Flåm i Flåm-Gugvangen to niestety jest to  tylko prom dla pieszych. Azjatów autokary przywożą do Flåm oni na prom, a autokar jedzie do Gudvangen i ich zabiera.

W oddali widać juz nasz wodny autobus. Fajną atrakcją tego miejsca jest właśnie ta stara łódz wikingów. Gudvangen było niegdyś bazą Wikingów skąd wyruszano na podbój wysp brytyjskich. Gudvangen do dziś nie zostało zbytnio rozbudowane ponieważ dookoła są same góry i nadzwyczajnie nie ma na to miejsca.

Nærøyfjord jest najwęższym i najbardziej znanym z wielu ramion Sognefjordu. Ze swoimi stromymi zboczami, wiszącymi dolinami, wysokimi szczytami, śnieżnymi polanami, wodospadami i małymi osadami, ten fiord jest prawdopodobnie najwybitniejszą naturalną atrakcją w Norwegii.

Nærøyfjord ma 20 km długości, tylko 250 metrów średnicy w najwęższym miejscu i zaledwie 12 metrów w najlżejszym miejscu. Otaczające góry osiągają wysokość 1660 metrów, a fiord to jedna z wielu atrakcji na kilku naszych trasach.  Fiordy zdobyły także pierwsze miejsce na prestiżowej liście magazynu National Geograhic Traveller. Podczas rejsu na Nærøyfjord mamy  wspaniałe widoki małych tradycyjnych farm na zboczach. Jeśli ma się szczęście, możesz zobaczyć kozy pasące się tuż obok fiordu i foki wygrzewające się na skałach wzdłuż fiordu.

Ekstra atrakcją po Nærøyfjord  są spływy kajakowe. Centrum kajakarstwa oferuje swoim turystom niezapomnianą trasę z cudownymi widokami, tylko oni zabiorą zainteresowanych  do miejsc dostępnych wyłącznie kajakami.Ta podróż ma na celu pokazanie większości światowego dziedzictwa UNESCO podczas zwiedzania historycznego obszaru Nærøyfjordu, który od wieków odgrywa ważną rolę łączącą zachodnią i środkową Norwegię.

Każdy zostanie odpowiednio wyposażony w swój osobisty sprzęt do wiosłowania. Po drodze zostaną przekazane instrukcje dotyczące wiosłowania, bezpieczeństwa grupowego i ochrony środowiska. Wszyscy klienci otrzymują kompleksowe osobiste instrukcje.

Widoki są przepiękne, woda ma niesamowity kolor szmaragdowy, zielony, a nawet błękitny. Temperatura powietrza 25 stopni. Coś pięknego…

W oddali  widzimy miejscowość Undredal, w której  jest kilka domków i nawet kościółek. W tej malutkiej miejscowości mieszka około 100 osób i ponad 500 kóz. Mieszkańcy hodują kozy na mleko, z którego robią do dziś brązowy ser zwany brunost. Rocznie produkowane jest od 10 do 12 ton sera. Do 1988 roku do miejscowości można było się dostać tylko drogą wodną, potem został wybudowany tunel i droga dojazdowa do głównej  drogi  E16.  Wśród wysokich gór i szerokiego fiordu ta miejscowość jest bardzo miniaturowa.

Po niżej na zdjęciu rozwidlenie dróg z lewej  do Aurlandsfjord a z prawej Nærøyfjord.

Po trzech godzinach mile spędzonego czau dopływamy do wioski Kaupanger. Kaupanger jest kolejną pięknie płożoną turystyczną miejscowością, w której można zatrzymać się na odpoczynek. Wioska powstała już w dwunastym wieku i była jedną z wiosek Wikingów.

ATRAKCJE OKOLICY:

  1. Flåm- rejs fiordem
  2. Flåm- Flåmsbana
  3. Otterness- muzeum
  4. Snøveien śnieżna droga 
  5. Stegastein najładniejsza platforma świata
  6. Urendal – wioska brązowego sera
  7. Skjervossen historyczny wodospad
Flaga Norwegii

KRAJ: NORWEGIA
KONTYNENT: EUROPA
WALUTA: KORONA NORWESKA
STOLICA: OSLO
REGION: BUSKERUD
POPULACJA: 5.109.O56
POWIERZCHNIA: 385.1550 KM/ KW

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...